logo

Tallinna ja Harjumaa kurtide ühing

Uudised

02.12.2005

2006.aasta suvel reisime jälle.........seekord Kreekasse


                        Kallid kurdid!

2006.aasta suvel reisime jälle.........seekord Kreekasse. Allpool toodud reisikavaga saab tutvuda ja mõelda kuni jaanuari alguseni.
Viimane aeg registreerida 4. jaanuar 2006.a.,sest on vaja lennukipiletid broneerida. 

Hea uudis on see, et Kreeka reisi eest saab tasuda järelmaksuga. Soovijatega sõlmib reisibüroo Reet Adama kaudu individuaalse lepingu nagu igaühele sobib. Kasutage võimalust. Kui midagi jäi arusaamatuks, siis palun pöörduge Reet Adama poole.
Viimane aeg registreerida - 04.jaanuar 2006.a.

Organiseerijad:
Ursula Hani – 56 652608
Kolmapäeviti Tallinna Kurtide Klubis

Reet Adama – 56 691005
Faks – 6076012
E-post – r.adama@ helen.tln.edu.ee 


                    KREEKA REISI RINGKAVA 
                    (juuni lõpus või juulis või augusti alguses)

- lennukiga edasi tagasi

Lend - Czech Air lennuga, hetkel ei ole teada järgmise aasta lennugraafikut ega hindu. Umbkaudse kalkulatsiooni aluseks on võetud 2005 . a. hind ja graafik.
Majutus arvestatud minimaalse hinnaklassi hinnaga 23 eur/pers/öö, hommikusöökidega
Giid - eestikeelne. Kohapeal võib/tuleb võtta ka kohalikke giide, mille hind lisandub sissepääsupiletite hinnale.


1. päev  lend Tallinn-Praha - Ateena, kohalejõudmine öösel kell 2 (2005 . a. graafiku järgi). Transfer Ateena hotelli.

2. päev  Ateena päev. Jalgsiekskursioon - Akropol, Agoraa, Zeusi templi varemad, Plaka, olümpiastaadion. Ööbimine Ateenas. 
Kreeka pealinn, nelja miljoni elanikuga kosmopoliitne linn, mis kunagi ei maga. Tuhat aastat on Akropol olnud Ateena sümbol, lüli, mis ühendab võimsat antiiktsivilisatsiooni tänapäevaga. Paik, kus on olnud nii tempel, kirik kui ka mošee, mõjub meile sama aukartust äratavalt kui selle hiilgeajal. Dionysose teater on maailma vanim teadaolev teater, kus 5. sajandil pKr esitati esimest korda vana-kreeka kirjanike Aishylose, Aristophanese, Euripidese ja Sophoklese teoseid.
Antiikne agoraa (turuplats) Akropoli jalamil ei olnud vanasti mitte ainult linnriigi ärielu keskus, vaid ka poliitika-, kultuuri- ja usuelukeskus. Agoraa muuseumis on välja pandud lihtsate inimeste igapäevases elus kasutatud esemeid nagu raha, mõõte- ja kaaluriistad, lutipudelid jpm, mis jutustavad tihtipeale rohkem kui nii mõnigi raamat.
Plaka on tänapäeva Ateena vanim ja kauneim piirkond, labürint, kitsaste trepp-tänavate ja alleede kogum, kus on võimalik jalutada, suveniire osta (peamiselt kauneid kunsti- ja käsitööesemeid), niisama kaubelda või lihtsalt puude varjus frappet e. külma kohvi nautida.
Linnas on tuhatkond bütsantsi kirikut, kuningate paleesid ja kauneid klassitsistlikus stiilis maju. Konstitutsiooni väljaku ääres, parlamendihoone ees valvavad Kreeka vabadussõjast osavõtnute mälestuseks Tundmatu sõduri hauda evzonesid, rahvuskaartlased, kelle vahtkonnavahetust peetakse üheks maailma keerulisemaks ja huvitavamaks tseremooniaks ning kelle vorm - foustanela seelik ja sarouchi tupsudega kingad - on pärit Epidaurose mägede rahvarõivastest.

3. päev Ujumispeatus ja seejärel sõit Kalambakasse Meteora kloostri lähistel, teel ikoonide valmistamise tehase külastus ja põgus tutvus ajalooliselt huvitava Termopüülide mägiteega. Ööbimine hotellis.

4. päev Meteora kloostri külastus. Sõit Delfisse, Delfi arheoloogilise ala külastus, sõit Peloponnese poolsaarele, ööbimine hotellis. 
Üks kõige hämmastavamaid kohti Kreekas, kui mitte kogu maailmas, on Meteoora. Kui sa oled näinud pilte Kreekast või oled veetnud aega reisibroðüüre vaadates, siis on sulle kindlasti avaldanud muljet kloostrid, mis on laiali puistatud tohutu suurte kaljude tippudele ja tõenäoliselt oled sa imestanud, kuidas need küll rajati. Ka kaljud ise on muljetavaldavad, kerkides üles Thessaalia tasandikult, mõne kilomeetri kaugusel Kalamabakast kirde pool. Tegelikult leidsid James Bondi reþissöörid, et need on nii muljetavaldavad, et filmis "Ainult Sinu Silmade jaoks" panid nad Roger Moore’i (või tõenäolisemalt tema kaskadööri) mööda üht kivikaljut üles ronima.
Sõna Meteoora tähendab sõna-sõnalt ‘õhus hõljumist’ ja loomulikult toob see meelde sõna meteoor. Asjaolud, mis lõid selle ainulaadse geoloogilise nähtuse, on üks looduse saladusi ja selle kohta on palju teooriaid, kuigi need jäävad teooriateks ja ükski neist pole tõestust leidnud. Kuid samavõrra, kui need hiiglaslikud mäed on looduse imed, on inimkäte loodud imed nende tippu ehitatud majad, mis tunduvad sama imelised.
Piirkonna asustasid esimesena mungad, kes 11. sajandil elasid mägedes koobastes. Kui türklaste okupatsiooni, teeröövlite võimutsemise ja seadusetuse ajal muutus elu ebakindlamaks, ronisid mungad järjest kõrgemale, kuni nad elasid ligipääsmatutel tippudel, kus nad said ehitada, tuues materjali ja inimesed üles redelite ja korvidega ning ehitasid esimesed kloostrid. Nii pääsesid inimesed kloostritesse kuni 20. sajandi 20. aastateni ning nüüd viivad tippu teed, rajad ja trepid.
Usutakse, et kui poleks olnud kloostreid, siis oleks helleni kultuur kadunud ja tänapäeva Kreeka oleks Osmanite impeeriumi peegeldus, mis oleks vähe teadnud oma juurtest ja ajaloost. Kloostrid tõmbasid ligi mitte ainult sügavalt usklikke, vaid ka Kreeka filosoofe, poeete, kunstnikke ja mõtlejaid. Tänapäeval tegutseb ainult kuus kloostrit. Need on asustatud vaid väheste munkade ja nunnadega, kuid pakuvad sellegipoolest harukordse elamuse ortodokssest kloostrielust.
Kreeklaste jaoks eksisteeris ‘elu enne ja elu pärast Delfis käiku’. Legendi järgi oli Delfi koht, kus kaks kotkast, kelle Zeus erinevates maailma otstes lahti lasi, uuesti kohtusid. Zeus heitis täpselt sellele kohale Püha kivi ja Delfi sai tuntuks maailma keskpunktina.
Delfi ajalugu algab 1400. aastal eKr ja on otseselt seotud Delfi oraakliga. Kuningad ja sõdalased tulid Delfisse Püütia oraakli (preestritari) käest nõu küsima. Vastutasuks pakkusid nad aardeid ja spetsiaalset maksu, mida nimetati “pelanos”. Sel moel muutus Oraakel antiikmaailma üheks rikkaimaks pühamuks.Pühamu keskel domineerib Apollo tempel. Püha tee viib meid templisse ning paremale ja vasakule jäävad vaimustavad varakambrid. Athena pühamu, gümnaasium, staadion, 4. sajandil eKr ehitatud antiikne teater ja Kastalia allikas on vaid mõned imedest, mida Delfi majesteetlikus atmosfääris imetleda võib.
Piisab ainsast pilgust loodusele, et mõista, miks antiik-kreeklased Delfit maakera “nabaks” kutsusid. Haarav, aukartust äratav vaatepilt köidab juba enne, kui avaneb võimalus külastada Apollo pühamu võimsaid varemeid, mille müstika on ikka veel elav. Antiik-Kreeka ajaloos ei saa üle hinnata oraaklit ja tema kauakestnud võimu tähtsust. Võim püsis seni, kuni Ida-Rooma impeerium muutus kristlikuks ning alles siis, kui keisrid Konstantinus Suur ja tema järel Theodosius olid ära viinud pühamu aarded, vajus pühamu unustusse. Kas unustusse? Aga, mitte täiesti. See on ikka omal kohal ja seal valitseb ikka metafüüsiline aukartus. Pühamuna ja mitte ainult sellena on Delfi tänapäevani ainulaadne.

5. päev  Antiikste olümpiamängude toimumispaiga külastus Olympias. Sõit Tolosse, rannapuhkus, ööbimine hotellis.
Olümpia – üks kõige tähtsamaid antiikpühapaiku, pühendatud jumalate isale Olümpose Zeusile. Olümpia on olümpiamängude sünnikoht ja samuti koht, kus neid korraldati.Looduskaunis piirkond on olnud pidevalt asustatud alates 3. aastatuhandest eKr ja Mükeene perioodi lõpus sai sellest usukeskus. Olümpia pühamu asetseb Kronose mäe rohelise metsastatud jalami ümber, kus kohtuvad Alpheiose ja Cladeose jõgi. Antiikajal oli kahe jõe vaheline org täis metsoliivipuid, papleid, tammesid, mände ja plaatanipuid ning just need puud andsidki pühapaiga keskusele nime Altis, mis tähendab metsasalu.
Nii jumalate kummardamine kui ka müütilised vastuseisud, mis Olümpias toimusid, on sajandite sügavusse kadunud. Ometi on traditsioon sama vana kui ajalugu: sportlased kaugetest maadest kogunevad, et rohkearvuliste juubeldavate fännide ees oma võimeid demonstreerida. Tõepoolest, olümpiamänge, mis toimusid aastal 776 eKr Zeusi pühamus, peetakse esimeseks antiik-Kreeka annaalides täpselt dateeritud ürituseks.Enam kui aastatuhande jooksul panid rivaalitsevad ja sageli sõdivad linnriigid iga nelja aasta järel kõrvale oma erimeelsused ja sõlmisid püha relvarahu. Nad saatsid oma kiireimad, tugevaimad ja osavaimad mehed ja noormehed võistlema isikliku ja kodumaa au eest. Suurte olümpiavõistlejate nimed olid tuntud kogu Kreekas, neid kujutati skulptuuride ja savikujudena. Siis kadusid mängud enam kui 1500 aastaks. Olümpiamängude taassünd toimus 1896. aastal Kreekas Ateenas. Sellest ajast peale on need toimunud erinevates maailma linnades ja köitnud nii tohutu hulga võistlejate kui ka pealtvaatajate tähelepanu. 2004. aastal tulevad need taas koju Kreekasse, sest suveolümpiamängud peetakse Ateenas.
Zeusi tempel - Dooria stiilis templite mõõtmed olid aukartustäratavad. Oma suuruse, külgedel asuvate kivisammaste ja võimsate, Zeusi ja Apollonit kujutavate skulptuurikompositsioonidega domineeris pühamus Zeusi tempel. Külastaja sisenes kolme vahekäiguga cellasse, kus seisis võimas kullast ja elevandiluust Zeusi kuju, mis oli üks seitsmest antiikmaailma imest. Kuju oli 12 meetrit kõrge ning kujutas maailmavalitsejat Zeusi istumas troonil, hoidmas vasakus käes valitsuskeppi ja paremas käes tiivulist Niket.
Staadion - praegusel kujul on see pärit 5. sajandi algusest eKr. Raja pikkus on 212,54 meetrit ja laius 28,5 meetrit. Staadion mahutas 45 000 pealtvaatajat. 

6. päev  Iidsete Mükeene varemete ja Epidaurose antiikse amfiteatri külastus, ööbimine Tolos (samas hotellis). Kes ei soovi väljasõidul osaleda, võib jääda randa.

Mükenee ja Korintose kanal
Mükeenest on pärit traagilised müüdid. Kohapeal olles olete nõus uskuma kõike – sealt sai alguse Trooja sõda, seal kujunes Agamemnoni, Orestese ja Elektra saatus. Selle kõik on Aishylos kirja pannud oma triloogias ’Oresteia’. Sama põnev on Mükeene ise – kõrgel mäenõlval seisavad uhked kükloopmüürid, ammuste intriigide tummad tunnistajad, mille legendi järgi kükloobid ise kohale kandsid. Kuidas muidu seletada tohutuid kivimüüre, mille paksus on keskmiselt viis ja pool ning kõrgus üksteist meetrit. Seal võid liikuda mööda kunagiste sõjameeste poolt sissetallatud rada läbi võimsate Lõviväravate, mööda marmortreppe kuninga palee megaronini, kust avaneb hingemattev vaade. Kuppelhauad, millele maailma ajaloos oma võimsuselt võrdset ei leidu, sisaldasid peale arvatavate kuningliku perekonna liikmete jäänuste veel ka hindamatuid kuldaardeid, millest väärtuslikeimaks peetakse nn Agamemnoni kuldset surimaski. Vaadates maski, mille originaal on väljas Ateena arheoloogiamuuseumis, mõtled tahtmatult nendele inimestele ja õppetunnile, mille nad järeltulevatele põlvedele kinkisid. Seistes kõrges pimedas kuppelhauas, usud mineviku jõudu ja mõistad paremini tänapäeva. Naphlion oli tänapäeva Kreeka esimene pealinn. Nime sai see Poseidoni poja Naphliose järgi, kes legendi järgi oli Trooja sõja kangelane, mõõtühikute, majakate, esimese kreeka tähestiku looja ja sofistide isa. Naphlioni kohal kõrguv veneetslaste ehitatud Palamidise kindlus mängis tähtsat rolli sõjas türklaste vastu ja aastal 1823 sai linnast Kreeka pealinn. Siiani peetakse Naphlioni Kreeka kõige veneetsialikumaks linnaks, kaunid kitsad tänavad ja neoklassitsistlikud majad võluvad ka kõige kriitilisemaid külastajaid. Linn on nagu elav muuseum.Kreeka on teatri sünnimaa. Naphlioni lähedal asub Epidauros, kus kunagi kummardati arstikunsti jumalat Asklepiust ja tema tütart Hygeiat. Seal oli omaaegne sanatoorium, tervisekeskus, kus tavapärase ravimise kõrval kasutati ka nn. alternatiivmeditsiini – tervisesporti, unenägude seletamist ja selle põhjal ravi määramist, maomürki. Antiikinimese jaoks oli hinge tervis sama tähtis kui kehaline heaolu ja selle tõttu oli seal ka teater. Epidaurose teater, mis mahutab 14 000 pealtvaatajat, on tänapäevani säilinud peaaegu muutumatuna, senini esitatakse seal antiikkirjanike teoseid. Kõrges poolkaares tõusevad sajad astmed mäekülge mööda üles. Kõige ülemiselt mademelt vaatavad vastu inimtühjad kolletunud mäed ja hiigelsuur päike. Epidaurose teatrit peetakse maailma kauneimaiks ja parima akustikaga teatriks. Lava keskel sosistatu on kuulda ka kõige ülemistele pingiridadele. Muuseumis on välja pandud tolleaegsed retseptid ja arstiriistad.
Teele jääb ka kuulus vana Korinthos, mille hiilgeaeg oli 8. sajandil eKr ja kestis seni, kuni roomlaste väepealik Mummius selle 146. aastal eKr hävitas. Korinthoses pidas apostel Paulus oma kuulsaid jutlusi, linn elas rikka kaubalinna elu ja selle keskuseks oli kuulus monoliitidest tahutud sammastega dooria stiilis Apollo tempel. Korinthose hiilguse põhjuseks oli selle asukoht Isthmose maakitsusel, kaubateede sõlmpunktis. Kauplemise ja sõjakäikude hõlbustamiseks oli nii mõnigi valitseja mõelnud kanali kaevamisele, kuid selleni jõuti alles 1882, kanal valmis 1893, selle pikkus on 6,3 km, kõrgus umbes 80 m ja laius 25 m. Mõõtude kirjeldamine aga ei suuda edasi anda vaadet, mis avaneb sillalt, kui selle alt laevad läbi sõidavad.

7. päev  Rannapäev. Õhtupoolikul hakkame sõitma Ateena poole, teel peatus Korintose kanalil.

8. päev  Lennuki väljalend 2005 . a. oli kell 5.50. Ateena-Praha -Tallinn.

Hind umbes 9000.-krooni

Võib muutuda, sest antud hetkel ei ole 2006.a. lennupileti hinnad väljas.

NB! Registreerimistasu on 500.-krooni inimese kohta (kanda Perereisi kontole).
Selgitusse : oma nimi, Kreeka – kurdid

OÜ Perereisid kontod:
ÜHISPANK a/a 10022083577007
HANSAPANK a/a 221005143262 


Organiseerijad:
Ursula Hani – 56 652608
Kolmapäeviti Tallinna Kurtide Klubis

Reet Adama –56 691005
Faks – 6076012
E-post – r.adama@helen.tln.edu.ee

Tagasi
26.03.2024
Koolitus toimub 17.04.2024 kell 18.00
22.03.2024
THKÜ liikmed, ootame Teid aastakoosolekule
20.02.2024
Viipekeele- ja naistepäeva üritus toimub ...
07.02.2024
Infotund "⛔️“EI vägivallale”⛔️" toimub
07.01.2024
Liikmemaks 2024
Kalenderplaan 2024
Vaata kõiki sündmusi arrow

Viimati lisatud video