logo

Tallinna ja Harjumaa kurtide ühing

Uudised

13.11.2008

Sotsiaalkindlustusameti töö ümberkorraldus jättis inimesed töövõimetuspensionita...


Eesti Päevaleht: http://www.epl.ee/?uudised=448222

Sotsiaalkindlustusameti sõnul tuleb raha oodata kuni poolteist kuud.

Töövõimetuspensionärid on jäänud viimasel kuul pensionita, sest sotsiaalkindlustusamet läheb üle uuele süsteemile.
 

Näiteks jäi Tallinnas elav töövõimetuspensionär, kelle pensionipäev oli 5. novembril, seekord tühjade kätega ega tea, millal täpselt ta oma raha kätte saab. „Maksan korteri pangalaenu pensionist.
 

Pank ju ei oota!“ muretses 43-aastane mees, kelle pension on veidi alla 3000 krooni. Kuigi ta töötab samal ajal ka FIE-na, on see tema sissetulekust oluline osa.

Iga kahe aasta tagant tuleb töövõimetuspensionäridel teha uuesti arstlik ekspertiis, mis annab neil õiguse saada pensioni. Mehel tuli seda taas teha tänavu oktoobris, ta käis selleks ka oma eriarsti juures, kuid siis selgus, et oma tööd ümber korraldav sotsiaalkindlustusamet ei olegi võimeline ekspertiisi tegema. „Mulle öeldi, et kuna septembri lõpus võeti vastu uus sotsiaalministri määrus ja muutub andmete sisestamise süsteem, tuleb oodata,” rääkis mees, kelle sõnul ei antud ka selget vastust, millal siis asi laheneb. Talle kinnitati, et selline olukord on terves vabariigis.
 

Sotsiaalkindlustusameti avalike suhete juht Elve Tonts kinnitas, et asjade venimine on tingitud vastavalt seadusemuudatusele uuele süsteemile üleminekust.
 

„Süsteem töötab kogu aeg, kuid samal ajal jooksva tööga seda arendatakse ja täiendatakse toimub selle arendamine ja täiendamine,” vastas Tonts.
„Töövõimetuspensionärid, kes taotlesid ekspertiisi septembris, on oma raha kätte saanud,” kinnitas ta. Oktoobris taotluse esitanud saavad oma raha kätte pärast ekspertiisiotsuse ja töövõimetuspensioni määramise otsuse tegemist – see võtab aga aega kuni poolteist kuud.
 

Seega, kui taotlus esitati oktoobri alguses, siis töövõimetuse ekspertiisi tegemise tähtaeg langeb novembri teise poolde. Kui taotlus esitati oktoobri lõpus, siis on ekspertiisi tegemise tähtaeg detsembri alguses.
 

„Me ei ole pannud kedagi lihtsalt ootama. Saan vastata üksnes nii, et teeme kõik endast oleneva, et ekspertiisi otsused ja töövõimetuspensionide määramine ja väljamaksmine toimuks õigel ajal ja keegi ei peaks asjatult ootama,” kinnitas sotsiaalkindlustusameti peadirektori asetäitja kohusetäitja Liivi Evartson.
 

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalkindlustuse osakonna juhatajalt Merle Malvetilt ei õnnestunud eile kommentaari saada.
 

Ootel ligi 7000 inimest
 

Uuele süsteemile üleminekust alates on töövõimetuse ekspertiisiks ja puude raskusastme tuvastamiseks ametile esitatud kokku umbes 7000 taotlust üle Eesti.
 

Pensioni saamiseks tuleb inimesel esitada pensioniametile taotlus. Taotlusel peavad olema muu hulgas arsti andmed, kellel on püsiva töövõimetuse tuvastamiseks vajalikud andmed taotleja terviseseisundi kohta. Selle arsti vastuvõtul peab ta olema käinud taotluse esitamisele eelnenud kolme kuu jooksul. Võidakse küsida ka lisadokumente.
 

Kui ekspertiisitaotluses esitatud andmed ja taotlusele lisatud dokumendid on piisavad, siis pöördub pensioniamet viidatud arsti poole ja küsib temalt isiku terviseseisundi kirjeldust. Arst annab sotsiaalkindlustusametile nõutud eksperdihinnangu. Pensioniameti selgituste kohaselt protsess venib, sest kõigiks nendeks tegevusteks on vaja aega.

Tagasi
26.03.2024
Koolitus toimub 17.04.2024 kell 18.00
22.03.2024
THKÜ liikmed, ootame Teid aastakoosolekule
20.02.2024
Viipekeele- ja naistepäeva üritus toimub ...
07.02.2024
Infotund "⛔️“EI vägivallale”⛔️" toimub
07.01.2024
Liikmemaks 2024
Kalenderplaan 2024
Vaata kõiki sündmusi arrow

Viimati lisatud video